Demonstratører 2012

Vaclav Novak

Vaclav Novak er første-viceformand i EBA og en at Europas bedste demonstratører. Han er fra Czech Republic og driver til daglig Bonsai Centrum i byen Libochovice ca. 50 km nord for Prag.

Han har været aktiv på den Europæiske Bonsaiscene i mere end 25 år og har givet demonstrationer over det meste af Europa og ude i den store verden.

Vaclav har udstillet på nogle af de fineste udstillinger i Europa. Vaclav Novak medbringer selv demonstrationsmateriale.

 

Martin Nielsen

Martin Nielsen har dyrket bonsai i mange mere end 20 år, og har i en række år været med i bestyrelsen af Dansk Bonsai Selskab, heraf flere gange som formand.

Martin er bosiddende i Århus og arbejder professionelt som landskabsarkitekt.

Han demonstrerer, afholder workshops og udstiller løbende også uden for landets grænser. Se også:BonsaiArtNature

Martin Nielsen vil demonstrere på eget materiale.

 

Erik Brøndel

Erik bor i Nordsjælland og har beskæftiget sig med bonsai i omkring 20 år. Speciel interesse er yamadori fyr. Han har gennemgået kursus hos Dan Barton og holder foredrag, bl.a. om bonsaidesign.

 

DSC00012.jpg
DSC02035.jpg
Bliv medlem af DBS