Forside  Indmeldelse Kalender Info om DBS  ● EBA   Lokale klubber

Artikler  Arkiv DBS Bonsaiskole Talentkonkurrence Links Presse info

Dansk Bonsai Selskab - Hvidkildevænget 7 - 5230 Odense M. - tlf. 40 28 82 76 

Læs tidligere indlæg

 

 

12-5-2009

Generalforsamling og Årsmøde i Farum

 

Generalforsamlingen medførte bl.a. valg af den 9. formand i rækken, og det blev undertegnede. Med enkelte undtagelser, har formændene kun holdt posten i en relativt kort periode, når man kigger på DBS historie. Jeg håber på at holde pinden lidt længere end gennemsnittet, medmindre yngre og/eller stærkere kræfter får lysten til at tage over, og få Dansk Bonsai Selskab sikkert og stabilt videre.

 

Stabilitet og en rolig videreudvikling af vores forening, er nøgleordene for mig. Det er med denne forening som med så mange andre. Det er de samme der bær, og de få der deltager aktivt. Jeg læste for nyligt en lille ”klagesang” fra en af Haveselskabets lokale afdelingers formænd, der undrede sig over de mange passive medlemmer, og de ganske få der deltager i arrangementerne. Det er den samme historie vi kan fortælle, og med garanti noget der gentages i det uendelige i mange andre foreninger. Det vil jeg ikke bekymre mig meget om, men blot konstatere, at det er sådan virkeligheden ser ud. Vi kan alligevel ikke ændre synderligt på det, men ´kun´ tilbyde vores aktive medlemmer forhåbentlig gode arrangementer, og rammen om det. For det er jo kun de fremmødte, der kan skabe stemningen og aktiviteten, som dermed sætter niveau, antal af deltagere og graden af succes.

 

Tak til alle kræfter, der hjalp til med at få årets arrangement på benene i samarbejde med Keyaki Bonsai Klub.

Jeg håber de aktive får en god oplevelse og noget med hjem fra årsmøderne. Vi arbejder nu frem mod næste årsmøde, og forsøger at få både det og det efterfølgende årsmøde planlagt i god tid. Mellem de årlige træf mødes vi ude i de lokale klubber/aktivitetsgrupper med tråd, saks og jord under neglene.

 

Venlig hilsen

Morten Albek

Formand